Centrum zdravotní péče o hudebníky

Poliklinika na Národní
Národní 9 - 3. patro
110 00 Praha 1

(+420) 222 075 119, 120
centrum@zdravehrani.cz

Novinky

Jak se starat o vlastní tělo, či odborněji obor hudební fyziologie, by měl být automatickou...

Léčili se u nás

„Vřele doporučuji Centrum zdravotní péče pro hudebníky. Bylo konečně na čase, aby takové profesionální centrum, které bezesporu pomůže řadě mých kolegů, vzniklo u nás.“
Petr Anděl – houslista, operní orchestr Národního divadla

„V Centru zdravotní péče pro hudebníky Polikliniky na Národní jsem se léčila pro overuse syndrome (syndrom opakovaného přetížení). Díky porozumění lékařů a jejich skvělé péči mohu opět hrát.“
Mgr. Alice Fiedlerová - klavíristka, New York University Prague

 

Hudebníci potřebují specializované lékaře stejně jako sportovci

Zhruba dvě třetiny profesionálních hudebníků a více než polovina studentů hudebních škol  trpí zdravcotními potížemi, které přímo souvisí s jejich profesí. Právě proto vznikly v Evropě i USA specializované pracovní skupiny odborníků pro jejich léčbu. Nyní má takové centrum i Česká republika. Jeho zakladatelem je MUDr. Martin Jan Stránský, který je sám hudebníkem a jako neurolog zavedl ve spolupráci s Yaleskou univerzitou specializovanou péči pro hudebníky v USA. Centrum zdravotní péče o hudebníky se zaměřuje nejen na léčbu již vzniklých komplikací v důsledku hry na hudební nástroj, ale hlavně na prevenci.

„Hra na jakýkoli nástroj je v podstatě náročná atletická zátěž. Každý hudebník používá určité svaly v konkrétní poloze po nepřirozeně dlouhou dobu. A dělá to většinou od útlého mládí bez toho, aby cíleně vyrovnal deficit méně využívaných částí svalstva vhodným sportem. To se zpravidla po určité době projeví ve formě potíží svalstva, nervů a kostí,“ konstatuje MUDr. Martin Jan Stránský.

Prevence

Zdravotním potížím spojeným s hraním na hudební nástroje lze v každém případě předcházet. S prevencí je však třeba začít včas. I po vzniku potíží je ale možné významně ovlivnit jejich rozvoj. Pod odborným vedením se naučíte tomu nejlepšímu způsobu, jak chránit své zdraví, a tím i profesionální kariéru.

Náš tým

MUDr. Martin Jan Stránský, MD, FACP, neurologie
Prof. MUDr. Tomáš Trč, CSc.,ortopedie
Hana Stáhlíková, rehabilitace

Léčba

Pro úspěšnou léčbu zdravotních problémů hudebníků je podmínkou sehraný  tým specialistů, kteří spolu komunikují, a jejích terapie se doplňuje, prolíná či na sebe navazuje. V našem centru ji na rozdíl od většiny nemocnic najdete.